Laptopların Aşırı Isınması ve Soğutma Yöntemleri

Laptop’um Neden Mi Isınıyor Ne Yapmalıyım Mı Diyorsun Cevabı Bu Yazıda

Laptoplar Neden Isınır ve Isınmalar Nasıl Tespit Edilir

Bilgisayar bileşenleri elektrik akımının metal aksamlarındaki direncin dolayı ısınırlar. Elektrik geçen her aksam yapıldığı maddeye göre ısınma yapar. Laptoplarda en çok ısının birimler işlemci, anakart olarak sıralanabilir. Isınanan bilgisayar bileşenlerinin çalışma hızları ve verimleri gitgide düşer. Hatta işlemciler çok fazla ısınırlarsa kilitlenme bile yapabilir.

Laptopunuzu ısındığı nasıl anlarsanız; bilgisayarınıza dokunduğundaki sıcaklıktan yada yüksek devirli fan sesinden bilgisayarınızı ısındığının farkına varabilirsiniz. Daha nicel olarak ölçmek için ölçüm yazılımları kullanarak işlemci, anakart, ekran kartları üzerindeki sensörlerden ve fanların dönüş hızlarını ölçen uygulamalar vasıtasıyla cihazının kritik sıcaklıkta olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu işlemler için Coretemp uygulamasını kullanabilirsiniz.

Laptopunuz aşırı ısınırsa bu size hız kaybı, makinezin ömrünün kısalması olarak geri dönecektir. Laptopunuzu daha verimli ve hızlı kullanmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Gelin şimdi biraz bunları inceleyelim

Fanların Temizlenmesi

Laptoplarda fanlar çalışma yapısı gereği bulundukları yüzeyle temasları kesilmediği sürece yüzeydeki toz, toprak, iplik vs gibi küçük bileşenleri toplar ve fanın hava alan kısmının kapanmasına yol açar. edebilirsiniz.

Laptopunuz sökülebilir bir modelse ilk önce fan girişlerini ve işlemci bağlantılarındaki yalıtım malzemelerinin (aspes) kontrolleri yapıp ısınmaları minimize

Laptop Standı Kullanmak

Laptopunuz düz ve toz olmayacak bir zeminde kullanıyor olsanız bile zemin ile irtibatı kesilmeyen laptoplar çoğu zaman fan girişlerinde kağıt tozu, ortam tozu, iplik vs göz ile görülmeyen her türlü küçük zerreciği fan girişine biriktirip fanın hava almasını engelliyor. Bu durumun önen geçmek için Lapt ürünleri gibi cihazınızın zemin ile temasını kesen laptop standları kullanabilirsiniz.

Laptop standı sadece tek bir yerde kullanmak yerine şık , katlanabilir, iki kademli Lapt ürünlerini tercih edebilirsiniz. Hem oturuş sağlığınızı koruyabilir hemde laptopunuzun ısınmasına önlem almış olursunuz.

Yazılımsal Kontroller

Laptopda fazla kaynak tüketen uygulamaları , arka planda çalışan servisleri bulup kapatabilirsiniz. Ekran ışığı varsa klavye ışığından tasarruf ettirip cihazınızın daha az ısınmasını sağlayabilirsiniz. Her ne kadar daha önceki iki seçenek kadar faydalı olmasa da yazılım kontrollerini yapmakta fayda olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Contact Us