Masa Başında Yapılabilecek Ofis Egzersizleri

Masa Başında Yapılabilecek Ofis Egzersizleri

Masa başında çalışan herkesin derdi ortak; sırt, bel ve boyun ağrısı. Yoğun çalışma hayatının getirisi olarak uzun saatlerini masa başında geçiren herkesin bir şekilde kendine hareket alanı yaratması şart. Günümüzdeki en ciddi hastalıkların nedeni olan hareketsizliğin uzun vadede sağlığa olumsuz etkileri bilinen bir gerçek. Sağlıklı beslenme ve bol bol su içme tek başına sağlıklı kalmanız için yeterli değil. Mutlaka hareket etmeli ve egzersiz yapmalısınız. Yoksa vücut ağrılarınız, halsizliğiniz artacak, işinizde sergilediğiniz veriminiz hasar görecektir.Ofis egzersizlerini nasıl yapıldığını öğrenerek gün içinde hareket sürenizi artırabilirsiniz.

Mola verin ve hareket edin

En basit ofis egzersizi her iki saatte bir yerinizden kalkıp etrafta yürümek olacaktır. Mesela başka masalara gidin ofisin diğer odalarını gezin başkalarını ziyaret edip biraz ayakta muhabbet edin. Masa başında da mola verirsiniz ama eğer bu molayı aynı şekilde oturarak değerlendirmek istiyorsanız, sağlıksız bir hayatı da peşinizden sürüklüyorsunuz demektir.

Boyun Ofis Egzersizleri

  • Baş, çene omuza gelecek şekilde yavaş bir şekilde sağa ve daha sonra sola çevrilir. Her pozisyonda 3 saniye beklenir.
  • Baş, çene göğse değecek şekilde yavaş bir şekilde aşağı ve daha sonra yukarı eğilir ve her pozisyonda 3 saniye beklenir.
  • Baş, saat yönünde geniş ve tam bir çember çizecek şekilde döndürülür ve daha sonra hareket ters yönde tekrarlanır.
  • Boyun ağrısı çekmemek için, ofiste aklınıza geldikçe başınızı öne, arkaya, sağa ve sola hafifçe eğip gerdirin ve dinlendirin
Sırt ofis egzersizleri

El Ofis Egzersizleri

  • Kollar yana sarkık ve gövde dik bir duruma getirilir. Bu pozisyonda omuzlar yukarı kaldırılır ve derin bir nefes alınır, omuzlar aşağı indirilirken nefes verilir. Kollar serbest şekilde yanlarda iken omuzlar önden arkaya ve arkadan öne doğru çevrilir.
  • Eller alına koyularak baş öne doğru itilmeye çalışılır. Aynı hareket baş arkaya doğru itilirken de tekrarlanır. Baş sağa doğru itilirken ellerle aksi yönde destek yapılır ve aynı hareket baş sola doğru itilirken de tekrarlanır. Her pozisyon 10 saniye sürmelidir.
  • Eller göğüste birleştirilir. Omuzlar ve sırt sandalyeye yaslanarak oturulur. Nefes alınır ve yavaş yavaş nefes verilerek sırt sandalyeden ileriye doğrultulur. Bu pozisyondayken kollar yere paralel şekilde yavaş bir şekilde ayağa kalkılır. Bir el ile sandalye ya da masa tutularak ayakta beklenir. Bir ayak bükülerek 10 saniye dengede durulur. Daha sonra parmak uçlarında yükselerek 10 saniye bu pozisyonda beklenir. Aynı hareket diğer ayakla tekrarlanır.
  • Masa başı oturanların bir diğer derdi olan ellerde sinir sıkışmaları ve kas ağrıları için parmaklarınızı yukarı bakacak şekilde kollarınızı öne doğru uzatın ve elinizin yardımıyla parmaklarınızı kendinize göre çekin. Hem eldeki hem de koldaki tüm kasları harekete geçirmiş olacaksınız

Egzersizler yaparken nefes alışınızı düzene sokup beden ve zihninizi dinginleştirmeye çalışını. Öncelikle ayağa kalkın ve bir elinizi karnınıza bir elinizi de göğsünüzün üzerine koyun. Burnunuzdan nefes alıp 4 saniye bekleyin ve daha sonra nefesinizi verin. Bunu 5 kere tekrarlamaya çalışın.
Otururken ayaklarınızı bileklerinizden kendi ekseni etrafında döndürün. Bu egzersiz her yöne en az 5 kere yaptıktan sonra işe yarayacaktır.

Bazı ofis egzersizleri

Sonuç

Sadece ofisde bu egzersizleri yaparak sağlıklı yaşayamayacağınızı bilip hayatınıza hareketli aktivite , düzenli beslenme alışkanlıkları kazandırın. Çalışma masanızdaki duruş postürnüzü bozmayacak şekilde masa sandalye kullanın.

Bilgisayarınız verimi ve duruş bozukluğunuz gidermek için Lapt standlarını inceleyebilirsiniz.

Bu girdi$ s'de yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerine ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Contact Us