Playstation vs Xbox 2021 Yılında Hangi Konsolu Almalıyım

Yükselen bilgisayar bileşenleri piyasası ve mining yapan kişilerin ekran kartlarını tüketmesi sonrası oyuncuların birçoğu konsollara yönelmiş durumda. Özellikle yurtdışındaki piyasası Türkiye’ye göre daha fazla olan konsol piyasası ülkemizde de son 10 yılda bir hayli artmış durumda. Bu yazımızda bu sebeplerden dolayı konsol almak isteyenler için en iyi konsol hangisidir sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız. Playstation vs Xbox.

Hangi Konsolu Tercih Etmeliyim

1-  Teknik Özelliklerin Karşılaştırılması

Xbox One X vs Playstation 4 Pro

Hangi Konsolu Almalı? 5 Ana Maddede Playstation 4 Pro ve XBOX One X  Karşılaştırması - onedio.com

İki konsolda da 8 çekirdekli AMD işlemci bulunmaktadır. Playstation 4 pro 2.1 GHz işlemci kullanırken Xbox One X 2.3 GHz’lik işlemci ile küçük bir adım da olsa öne geçmektedir. Aynı durum grafik işlemcide de bulunmaktadır. Xbox One X 12GB GDDR5 ram sunarken Playstation 4 Pro 8GB GDDR5 sunmaktadır, bu durum da Xbox One X’i işletim sistemi olarak daha alınası kılmaktaddır.

Xbox Series X vs Playstation 5

Playstation 5ve Xbox Series X karşılaştırmamızda olduğu gibi bu yeni nesil konsollarda da Xbox yarışı bir adım önde bitiriyor.

2- Oyun Performansları

Assassin's Creed Valhalla PS5 vs Xbox Series X Graphics Comparison -  ThePapiGfunk - YouTube

Birçok oyun karşılaştırmasına bakılınca Xbox Series X konsolunun daha fazla FPS aldığı kararına varılmıştır. Unutmayın ki FPS sizin oyun zevkinizi iyileştirerek daha güzel bir deneyim sunar. Gün içinde belirli bir saatini oyun oynayarak geçiren ve bundan çok zevk alan insanlar için Xbox Series X veya Xbox One X’i tavsiye etmekteyiz. Eğer FPS her şey diyorsanız çeşitli karşılaştırma videolarını izleyip kendiniz de karar verebilirsiniz.

3- Arayüz

Yıllarını bilgisayarda geçirmiş oyuncular için iki konsolunda ara yüzü bir hayli karmaşık gelebilir. Ama gözünüz korkmasın bu ara yüzleri çözmek bilgisayar öğrenmekten daha kolay diyebiliriz. İki konsol da ara yüz olarak kullanıcılara kolaylık sağlamakta. Fakat aşina olduğumuz Windows ara yüzünü görmek istiyorsanız Xbox almalısınız. Playstation ara yüzü Xbox ara yüzünden bir hayli daha basit, fakat görünüm ve çeşitlilik açısından Xbox bu yarışı da önde götürüyor diyebiliriz.

Diğer Rehberlerimizi Okumak İçin Tıklayınız.

4- Abonelikler ve Konsol Markanıza Bağlı Oyun Şirketleri

PlayStation Now vs Xbox Game Pass: Hangi Hizmet Daha İyi? - PS Oyun

Abonelik deyince Xbox bu yarışa da önde başlıyor. Gamepass adı altında oyunculara sunduğu oyun paketleri ile aylık bedava oyunlara sahip olabilir ve hatta bu oyunları bilgisayarınızda da oynayabilirsiniz. Fakat, altını çizmek istediğimiz bir konu Sony şirketinin Microsft’a göre daha fazla oyun şirketiyle anlaşması olması playstation’ı bu denli popüler kılmakta. Küçük bir araştırma ile siz de görebilirsiniz ki Playstation oyun çeşitliliği (özellikle yeni nesil oyunlar) Xbox’a göre daha fazladır.

Xbox GamePass satın almak için tıklayınız.

5- Tasarım

PS5 mi, Xbox Series X mi?

Her iki konsolunda kendine has bir tasarımı var ve bu konu hakkında yorumu yapabilecek tek kişi satın alacak kişidir diyebiliriz.

6- Sonuç

İki konsolunda birbirine küçük farklar attığı alanlar var. Sony’nin anlaşmaları sayesinde zengin kütüphaneye sahip olan playstation göz kamaştırıyor, fakat güçlü donanımı ve windows desteği ile Xbox’da bir hayli öne çıkıyor. Sonuç olarak yeni nesil özel oyunlara sahip olmak istiyorsanız Playstation, zengin içerikler ve güçlü bir sistem istiyorsanız Xbox tercihi yapabilirsiniz. Playstation vs Xbox.

Bu girdi$ s'de yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerine ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Contact Us