USB Type-C Nedir? Neden Tercih Edilmelidir?

USB Type-C bağlantı kablosu 2014 yılında hayatımıza girmeye başlamıştır. Birçok teknoloji firması tarafından kullanılmış ve ürünlerini pazarlamada bir strateji haline gelmiştir. Yeni nesil telefonda, tablette, akıllı saatte, kulaklıkta vb. birçok akıllı teknolojide kullanılmaktadır. Peki USB Type-C nedir?

USB Type-C Nedir?

USB Type-C günümüz teknolojisinin geldiği üst noktalardan birisidir. Type-C sayesinde telefon ve diğer teknolojik bağlantılarınızı daha hızlı gerçekleştirmeniz Type-B teknolojisine göre çok daha hızlıdır. Type-C cihazlar arasındaki hızlı veri aktarımının yanı sıra video çıkış desteği de sağlamaktadır. Günümüzde pek çok akıllı cihaz bu teknoloji ile donatılmıştır. Bu teknoloji ile birlikte tüm teknolojik cihazlarda tek bir bağlantı noktası oluşturmak gibi bir hedef yatmaktadır. Bu sayede tek bir kablo ile akıllı telefonunuzu, tabletinizi, saatinizi ve diğer teknolojik aletlerinizi şarj edebilmeniz ve birbirleri arasında bağlantı kurabilmeniz daha basit bir hale getirilmesi amaçlanır. USB 3.1 diye bilinen Type-C ile saniyede 1.2GB veri aktarımı sağlamak mümkün hale gelmiştir.

usb type-c

Neden USB Type-C Tercih Etmeliyiz?

1-Hızlı Veri Aktarımı

Özellikle sıkça kullandığınız telefonunuz ile bilgisayarınız arasındaki dosya aktarım hızını yaklaşık 2 kat hızda değişiklik gösterecektir. Boyutu yüksek videolarınızın, fotoğraflarınızın ve kişisel dosyalarınızın aktarımını çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz. Zamanına değer verenlerin çok önemsediği bu aktarım hızı USB Type-C ile önemli ölçüde aşılmış görünüyor.

2-Hızlı Şarj Özelliği

Akıllı cihazlardan maximum işlevsellik kazanabilmek için hızlı şarj çok önemli bir detaydır. Type-C bağlantısı ile sadece dosya aktarımı gerçekleştirmiyor aynı zamanda yüksek güç barındıran kablosu ile teknolojik aletlerinizi daha hızlı şarj edebilirsiniz. Acil durumlarda kısa sürede şarj edilebilir teknolojik aletleriniz ile zamanın tadını daha rahat çıkarabilirsiniz.

3-Daha İnce Teknolojik Cihazlar

Type-C teknolojisi ile akıllı telefonlar ve laptoplar gün geçtikçe daha ince dizayn edilebilir hale gelmiştir. Buna en iyi örnek 2016 MacBook Pro olabilir. Sadece 1.49cm yüksekliğinde ve 1.37kg ağırlanda olan MacBook Pro’nun tüm bağlantı noktaları Type-C olacak şekilde dizayn edilmiştir. Bunun dışında USB Type-C destekli akıllı telefonlar da gün geçtikçe daha ince bir tasarıma kavuşmaktadır. Dolayısıyla zarif ve estetik görünüm artık daha kolay bir hale gelmiştir.

Type-C Hakkında Dikkat Etmemiz Gerekenler

Her ne kadar Type-C yeni nesil teknolojik aletler için vazgeçilmez bir teknoloji gibi görünsede henüz bu teknolojiye geçmemiş birçok teknoloji firması bulunmaktadır. Type-C bağlantı ucu çok ince ve çift tarafıda aynı şekilde tasarlanmıştır. Buna bağlı olarak kaliteli bir malzemeden üretilmeyen kablonun ucu kırılabilir ve sizi yarı yolda bırakabilir. Bunun için Xiaomi’nin Type-C kablosunu sizlere önerebilirim. Unutulmamalıdır ki kaliteli yaşamın koşulu kaliteli teknolojidir.

Xiaomi Mi Type-C Kablo 1OOCm

Bu girdi$ s'de yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerine ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Contact Us