Evden Çalışma – Evde Konforlu Çalışma Alanı Nasıl Yaratılır?

2021 hayatımızdaki birçok şeyi değiştirdiği gibi çalışma şeklimizi de değiştirdi. Özellikle korona virüs sebebiyle yaşam formumuzdaki bazı değişiklikler iş hayatımızı da etkilemiş durumdadır. Geleneksel çalışma yöntemlerinin aksine çalışma alanı evden çalışma pozisyonuna dönmektedir. Uzaktan çalışmanın 2022’de %42 oranlarına geleceği tahmin ediliyor.

Evden çalışan kişiler genellikle bilgisayar ile online olarak çalışmaktadır. Bu yazımızda evden çalışanların konfor alanını nasıl genişletebileceğini ve nasıl daha fazla verim elde edebileceğini anlatacağız.

Evden Çalışma Yaparken Çalışma Odası Oluşturun

Çalışma odası evden çalışanlar için olmazsa olmazdır. Bilgisayarınız ile herhangi bir odada oturup çalışabilirsiniz. Fakat bu durum sizin çalışmanızı engelleyecektir. Öyle ki bilinciniz bulunduğunuz konuma göre şekil alır ve sizi o moda sokar. Dolayısıyla nasıl ki mutfağa girdiğinizde yemek kokuları karnınızı acıktırıyorsa, çalışma odasına girince de çalışma isteğiniz oluşacaktır. Uzaktan çalışırken çalışma odanızın olması sizi çalışmak için motive edecektir.

evden çalışma - çalışma odası

Geniş Çalışma Masası Seçin

Yatağınızda uzanarak da çalışmanız mümkün iken bu durum sizi hem sağlık hem de mental olarak zayıflatacaktır. Çünkü laptop başında düzgün oturmadığınız takdirde bel ve sırt ağrıları sıklıkla görülmektedir. Bunun oluşmaması için kendinize bir çalışma masası edinmelisiniz. Evden çalışma için ayrıca masanızın geniş ve büyük olması da çok önemlidir. Küçük bir masa sizin daralmanıza ve verimsiz çalışmanıza neden olacaktır. Bu yüzden ihtiyacınız olduğu kadar büyük ve geniş bir çalışma masası edinmelisiniz.

Bunlar dışında oturacağınız koltuk da en az masa kadar önemlidir. Çalışma koltuğu alırken beliniz ve sırtınız için en iyi seçimi yapmalısınız. Bel destekli ve yükseklik ayarlı koltuk tercih etmeniz faydanıza olacaktır. Sonuçta gün içerisinde en uzun süre orada oturacaksınız ve en az yattığınız yatak kadar büyük bir öneme sahiptir.

Ses Yalıtımı Oluşturun

Evden çalışma ortamında ses yalıtımı işinize konsantre olabilmeniz için oldukça önemlidir. Sesli bir ortamda çalışmak dikkatinizi dağıtacaktır. Bu yüzden eğer mümkünse odanıza bir ses yalıtımı yaptırabilirsiniz. Eğer mümkün değilse yola uzak, en sessiz odayı çalışma odanız olarak belirlemelisiniz.

Evden Çalışma İçin Yardımcı Aksesuarlardan Faydalanın

İşinizi evden yapıyorsanız bu konuda size konforlu alan yaratacak birçok aksesuar bulunmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak; çalışma masası için lamba, laptop standı, telefon standı, bilgisayar kol dayanağı vb.

  • Masa lambası gece çalışırken çok fazla ışık vermeyecek ve sadece istediğiniz bölgeye ışık verecektir. Bu da sizin dikkatinizi tek bir yerde toplamanıza imkan sağlayacaktır.
çalışma masa lambası
  • Laptop standı eğer laptop ile çalışıyorsanız ekran ile aranızdaki mesafeyi en ideal şekilde ayarlamanıza imkan tanıyacaktır. Bunun yanı sıra laptop performansınızı da iyi yönde etkileyecektir.
Lapt Masaüstü Şık Laptop Standı
  • Telefon ya da tablet standı ise masa üzerinde bulunan tüm cihazlara erişim konusunda size kolaylık sağlayacaktır. Telefonu sürekli elinize almaya gerek kalmadan kullanabilecek ve pc ile olan işinizin bölünmesinin önüne geçebilirsiniz. Evden çalışma ortamında tüm teknolojik ürünlerinize bir göz hizasında olmak sizi işinize daha sıkı bağlayacaktır.
Lapt Masaüstü Şık Laptop Standı
  • Bilgisayar kol dayanağı çok yeni bir aksesuardır. İşlevi: bilgisayar kullanırken boşta kalan dirseğinizi koyabileceğiniz ve böylelikle kol ağrılarının önüne geçebileceğiniz bir alan yaratmaktır.
bilgisayar kol dayanağı

Sonuç

Evden çalışma yaparken kendinize ne kadar konforlu bir ortam sağlarsanız yaptığınız işten o kadar verim ve keyif alırsınız.

Bu girdi$ s'de yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerine ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Contact Us