MagSafe Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nedir?

Bu yazımızda ”MagSafe nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları nedir?” gibi sorulara cevap arayıp kablosuz şarj teknolojisi hakkında bilgilendirme yapacağız.

MagSafe Nedir?

MagSafe Apple şirketinin eskiden beri kullandığı, uygun cihazlarla manyetik bağlantı kurmayı sağlayan bir teknolojidir. Artık MagSafe ile iPhone cihazınız ya da airpods, airpods pro gibi cihazlarınızı şarj edebilirsiniz. Bunun yanı sıra destekleyen bazı android cihazlarda da kullanıldığı görülmüştür. Apple için yeni bir teknoloji olmasa da işlevselliği açısından zayıf bir teknoloji olarak kullanılmaktaydı. Apple, MagSafe ile birlikte kablosuz şarj teknolojisinin hayatımıza girişini tescillemeyi amaçlıyor.

magsafe-nedir

iPhone 12 cihazlarının çıkışıyla birlikte tekrar piyasaya sürülen bu aparat kablosuz şarjı mümkün kılmaktadır. Öncelikle bunun için telefonun arkasına MagSafe aparatını yerleştirmeniz gerekmektedir. Yerleştirdiğiniz disk şeklindeki aparat manyetik bir güce sahiptir ve eğer cihazınız destekliyorsa kablosuz bir şekilde şarj olacaktır. Böylelikle cihazınız güvenli bir şekilde kablosuz şarj olacaktır.

MagSafe Teknolojisi Nasıl Çalışıyor?

Bu teknoloji alışılagelmiş kablolar yerine bir mıknatıs yardımıyla teknolojiyi destekleyen cihazınızın kapağına bağlanarak çalışmaktadır. Cihazın uygun bölgesi ve aparat birbirine tam kenetlenir ve güç akışı sağlanır. iPhone 12‌ modelleri, her cihazda kablosuz şarj bobininin altına yerleştirilmiş dairesel bir şekilde düzenlenmiş 18 dikdörtgen mıknatıstan oluşan bir halkaya sahiptir. Dolayısıyla MagSafe teknolojisinin işini yapması için hiçbir engel kalmamaktadır. Eski model iPhone’lar da aynı kablosuz şarj bobinine sahiptir. Ancak altında manyetik bağlantılara izin verecek mıknatısları olmadığından dolayı bu teknolojinin nimetlerinden faydalanamamaktadır.

Avantajları Nedir?

MagSafe kullanmanın en büyük avantajı güvenliktir. Örneğin telefonunuzu kablolu bir şekilde şarj edecekseniz, ayağa kalkarken kabloya takılabilir ve telefonunuzu yere düşürebilirsiniz. Kullanım alanınızı bu yüzden kısıtlamak ve gereksiz uğraşlara girmek zorunda kalabilirsiniz. Bu teknoloji bu tehlikeleri ortadan kaldırmakla işe başlar.

Diğer avantajı da kazanılan vakit olacaktır. Cihazınızı acil şarj etme ya da şarjdan çıkarmanız gereken durumlar sıklıkla yaşanabilir. MagSafe bunlara kesin çözüm üretmektedir. Herhangi bir ekstra çaba sarf etmeden hafif bir dokunuşla şarj bağlantısını koparabilir ya da başlatabilirsiniz. Tamamen çıkarmanıza gerek kalmadan sağa veya sola çevirerek de bu işlevi gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yaparken neredeyse hiç kuvvet uygulamazsınız.

Cihazınız kablosuz bir şekilde şarj olacağı için kendinize alan yaratmak artık çok daha kolay olacaktır. Aynı zamanda gelişen teknolojiye ayak uydurmanın yollarından birisi olmuştur. Kabloların hayatımızı çevrelediği bu çağda, teknoloji kablosuz trendine ayak uydurmaya çalışıyor. Siz de bu fırsatları değerlendirip kablosuz teknolojiye göz kırpmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir: iPhone Pro Şarj İstasyonu

Ayrıca akıllı telefonunuz ve laptoplarınızı koruyabileceğiniz şık bir çantaya ihtiyacınız varsa ilginizi çekebilir:
Deri Sırt Çantası

Bu girdi$ s'de yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerine ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Contact Us