Yeni Bir Laptop Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Madde

laptop-alirken-nelere-dikkat-edilmeli (1)

Yeni laptop alacağım ama en iyi hangisi?” sorunun net bir cevabı maalesef yok. Her insanın farklı ihtiyaçları vardır ve her laptop belirli bir tüketici grubunu hedefler. Bu yüzden hemen hemen her fiyat aralığında çok fazla laptop seçeneği var. Bu durumda yeni bir laptop alacakların kafasını oldukça karıştırıyor.

Bu laptoplar farklı özellikler, boyut, tasarım ve elbette fiyata sahiptir. Hangisini alacağınız laptopun özelliklerine ve sizin ne istediğinize bağlıdır.

Doğru kararı verebilmeniz için önce dikkat etmeniz gereken beş maddeyi bu yazımda listeliyorum.

Yeni bir laptop almadan önce dikkat etmeniz gereken 5 şey

Bütçe

Bütçe belirlemek çok önemlidir. Laptopları araştırmak ve fiyatının bütçenizden çok daha yüksek olduğunu belirledikten sonra satın almak pek mantıklı olmayacaktır. Her fiyat aralığında, birden fazla markanın sunduğu çeşitli seçenekler vardır. Bu nedenle bütçeniz seçim yapma gücünüzü sınırlamaz.

İşlemci ve RAM

İşlemci ve RAM seviyeleri çok önemlidir. Laptopların çoğu Intel veya AMD’ye sahiptir. Ben kişisel olarak Intel işlemci tercih ediyorum. Kullanımınıza bağlı olarak bir AMD‘yi seçebilirsiniz. Intel’in Core i3 yongası genellikle başlangıç seviyesi dizüstü bilgisayarlarda bulunurken Core i5 ana akım sistemlerin çoğunda bulunur.

2021 Yılının En İyi Laptopları

Eğer ufak işler için kullanacaksanız, 4/8GB RAM’li i3 veya 4GB RAM’li bir i5 laptop satın almayı düşünebilirsiniz. Ancak, gerçekten yoğun olarak kullanacaksanız, Core i7’ye sahip ve bütçeniz izin veriyorsa RAM’i 16 GB’a çıkartmanızı tavsiye ederim.

Boyut

Bugünlerde dizüstü bilgisayarların çoğu 15,6 inç ekrana sahip. Ancak daha küçük 14 inç ekrana sahip sistemlerde vardır. İşiniz çok seyahat gerektiriyorsa, genellikle daha hafif ve sırt çantanıza kolayca girdiği için daha küçük form faktörünü göz önünde bulundurmalısınız. Daha büyük ekran, onu eğlence amaçlı kullananlar veya her gün onunla seyahat etmesi gerekmeyenler için uygundur.

Depolama

yeni-laptop-secmek

500 GB ve 1 TB sabit disk sürücüsüne (HDD) sahip dizüstü bilgisayarlar son dönemde gittikçe yaygınlaştı. Ancak, daha küçük hafif dizüstü bilgisayarların geliştirilmesiyle SDD daha popüler hale geldi. SDD daha hızlıdır ancak genellikle daha az depolama alanına sahiptir. Bu yüzden dizüstü bilgisayar alırken ihtiyacınıza göre depolamayı da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Pil Ömrü

İyi bir pil ömrü olmadan dizüstü bilgisayarınız ancak bir masaüstü sistemi kadar iyidir. Şarjı kablosunu çıkardıktan birkaç saat sonra tekrar şarj etmeniz gerekiyorsa iyi bir seçim yapmamışsınız demektir. Bu teknolojiler hayatımızı kolaylaştırması için geliştirildiği unutulmamalıdır. Dizüstü bilgisayarınız en az 4-6 saat pil ömrü olmalıdır. Sekiz saatlik pil seviyesi ise orta düzeyin üstündedir.

Bu girdi$ s'de yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerine ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Contact Us