Ofis Hastalıkları; Masa Başı Çalışanların Kabusu

Ofis çalışanlarının hareketlerinin az olması ve sürekli bilgisayar başında yanlış açılarla ekrana bakmaları yeni iş hastalıklarını ortaya çıkartıyor.

Modern çağda teknolojinin gelişimiyle köylerimizden çıkıp hepimiz git gide kapalı alanlarda ofislerde çalışırı duruma geldik. Masa başında oturup bir ekrana bakarak bütün işlerimizi halleder durumdayız. Bu durumda beraberinde ofis hastalıklarını getirmeye başladı.

Teknolojinin gelişimi hayatı kolaylaştırsa da bazı sorunları beraberinde getirir.  Bilgisayar kullanımı başta olmak üzere masa başı çalışanlarında görülen bazı rahatsızlıklar ve hastalıklar ofis hastalıkları olarak adlandırılır. Toplumda görülme sıklığı %20-25’lere ulaşan ofis hastalıkları özellikle çalışma pozisyonlarında yapılan hatalar sonucu oluşur. Aynı pozisyonda uzun süre kalma, el bileği ve parmaklara aşırı yüklenme, tekrarlayan hareketleri bilgisayar ekranı ve klavyeler bel, sırt ve boyun kasları üzerinde baskıya sebep olarak kronik ağrılara yol açabilir. Bunlara ek olarak ofis ortamının nem, ısı, ışık ve konfor yönünden uygunsuz sağlık koşullarına sahip olması ofis çalışanlarını olumsuz etkiler.

Ofis Hastalıkları

Vücudumuz bütün gün aynı pozisyonda durmak hatta oturmak için yaratılmamış ve evrilmemiş. Yıllardır atalarımız doğada ayak üstünde avcı ve toplayıcı olarak yaşamış. 2000’li yıllardan sonra masa başında geçen sürelerimiz artmaya ve ofis hastalıkları artmaya başladı. Ofis hastalıkları grip, kanser vs gibi yatağa düşürmesede vücudumuzda sürekli stres yaratıp hayat kalitemizi azaltır. Sinsi ve fark edilmeye bu ağrıların çoğu zaman farkına bile varamıyoruz.

Vücudun temel hareketlerini sağlayan bel, sırt ve boyun kasları kullanılmaması ya da sürekli aynı pozisyonda kalması nedeniyle zayıflar. Bu kasların zayıflaması vücudun tüm yükünün kemik ve eklemlere binmesine yol açarak boyun ve sırt ağrısı şikâyetlerine neden olur. Kapasitesinden fazla yük ile karşı karşıya kalan bölgelerde sinir sıkışması oluşabilir. Sürekli klavye kullanımı sonucu ön kol, el bileği ve dirseklerde kas ağrıları gelişir.

Ofis hastalıklarından korunmak için neler yapılabilir?

Masa başı iş yapanlar, ofis hastalıklarından korunmak için düzenli fiziksel aktivite, düzenli uyku, yeterli ve dengeli bir beslenme programı, sosyal gruplara üye olarak ve kendine hobi edinerek stresten uzak durabilir. Modern ofis şartlarında çalışmak çalışanın verimliliğini arttırır. İş yeri sahipleri çalışanların sağlığını korumak için ergonomik ofis tasarımına önem vermelidir. Masa başı bilgisayar ekranını ve ofis çalışma masası yüksekliği çalışanın boyuna uygun olarak seçilmelidir. Bel ve sırt ağrılarını engellemek için ergonomik sandalye ya da koltuk kullanılabilir. Çalışanın koltuğu beli kavramalı ve yüksekliği ayarlanabilir olmalıdır. Ekrandan gelen ışınları ve posturunuz doğru olması için ekrana bakma açınızı en doğru şekilde ayarlamılısınız. Ekran yüksekliği ayarlaya bilmek için Lapt ürünlerine göz atabilirsiniz. Bilgisayar kullanan çalışanlar monitörün tam karşısında ve göz hizasında olmasına dikkat etmelidir. Sürekli bilgisayar kullananların aralıklı olarak gün içinde ön kol egzersizi yapması önerilir. Her 20-30 dakikada bir ayağa kalkarak kısa yürüyüşler yapılması ve sağa sola dönüşlerde tüm bedenin döndürülmesi ofis hastalıklarından korunmayı sağlar.

Ayrıca Bakınız

https://www.tavsiyeediyorum.com/makale_3854.htm

http://www.meslekhastaligi.org/ofis-calisanlarinin-meslek-hastaligi-bilgisayara-bakma-sendromu/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Contact Us